FC Sigma Hodolany

FK Hodolany patřil k nejstarším fotbalovým klubům na Moravě vůbec, jeho administrativní vznik se datuje do roku 1912. Hodolanské mužstvo bylo zařazeno do tzv. nepovinného mistrovství „B“, teprve o rok později do povinného mistrovství „A“.

Slibně se rozvíjející hodolanská kopaná dostala první ránu v období 1. světové války, kdy téměř celé mužstvo narukovalo. Po válce bylo hodolanské mužstvo pod názvem SK Olomouc, zařazeno do I. třídy. Hrálo na sokolském hřišti v Končinách. Největší meziválečné úspěchy hodolanských fotbalistů, kdy se hrálo pod názvem SK Hodolany se datují do roku 1934, kdy dorostenci vybojovali titul mistra moravské župy. Po založení celoplošné Moravskoslezské divize bylo snahou hodolanského celku do této soutěže postoupit. Nejblíže k tomu bylo v letech 1936 a 1940, ale ani jednou se postup nepodařil. V roce 1936 hrály Hodolany kvalifikaci jako vítěz I. třídy, v roce 1940 skončil hodolanský fotbal na 2. místě I. třídy a opět v kvalifikaci neuspěl.

V době okupace byl klub prakticky v klidu. Poválečné období bylo v Hodolanech velice úspěšné a Hodolany se staly v roce 1946 mistrem župy, vyhrály i kvalifikaci o divizi, ale v této soutěži hrály jen rok. Poválečné období je charakteristické řadou změn názvů hodolanského klubu, několika rozštěpeními a posléze zase sloučením. V této době se hrála v Hodolanech kopaná pod názvy Sokol Hodolany, Spartak Hodolany ŽPB, TJ Sokol Zora Olomouc, TJ Hodolany Sigma.

Největší úspěch hodolanské kopané v historii se datuje do roku 1952. Sokol Zora vyhrál krajskou soutěž a po kvalifikaci s vítězi kraje brněnského, gottwaldovského, ostravského a žilinského postoupil do celostátní soutěže, což byla druhá nejvyšší soutěž v ČSR. Tím se stal klub, v době oslav 45 let kopané v Hodolanech (počítáno od roku 1907, kdy se začalo hrát v Hodolanech neorganizovaně), nejlepším fotbalovým oddílem v Olomouci.

V roce 1967 bylo slavnostně otevřeno hřiště, na kterém se hraje v Hodolanech dodnes. Po sloučení se hodolanská kopaná pohybovala stále mezi nejlepšími kluby regionu. V letech 1976, 1977 a 1980 obsadila v tehdejší I. A třídě (v podstatě na úrovni současného župního přeboru) dvakrát třetí a jednou druhé místo, což znamenalo třetí místo v pořadí mužstev olomouckého regionu. Po krátkém působení v nižší soutěži na začátku devadesátých let se v roce 1993 podařil návrat do župního přeboru, ve kterém hráli Hodolanští až do roku 2000.

Před sezónou 2004/2005 došlo k jednání představitelů 1. HFK Olomouc a. s. a FK Hodolany o možnosti spojení obou klubů z důvodu akutního nedostatku finančních prostředků na straně hodolanského klubu. Po řadě složitých jednání a o po odsouhlasení valnými hromadami obou oddílů přešly již před sezónou 2004/2005 všechna žákovská mužstva FK Hodolany (6 mužstev) pod křídla 1. HFK Olomouc a. s., následující rok spadli pod Holici i dorostenci a muži.

Následujích 10 let využívá 1. HFK Olomouc a. s. hodolanský stadion pro svůj „B“ tým a mládežnické kategorie, který v roce 2015 opouští a vzniká nový klub FC Sigma Hodolany.