FC Olešnice

1932

1. července 1932: Sportovní kroužek fotbalistů utvořený v roce 1931 hrával na pronajatém hřišti u Škrobárny, na louce p. Hlaváčka. Provedením regulace potoka bylo úplně změněno a také zmenšeno a k dalším zápasům se nehodilo. Proto se obrátili vedoucí sportovního klubu se žádostí na obec, aby za hřiště byl jim pronajat pozemek na obecní trati k Veselce ve výměře asi 3 měřic, který obdělávala Františka Tomanová. Nabídli Kč 300 ročního nájmu. Obec zprvu odkázala kroužek sportovců, aby vyčkal do doby pronájmu obecních pozemků a teprve po dražbě o předložené žádosti rozhodl. Mezi tou dobou byl však pozemek jim za nabízený obnos Kč 300 pronajat.

1946

Pod Horkou na farské louce zřídila si jednota čsl. Orla v Olešnici sportovní hřiště. Louka byla odvodněna, urovnána a uválcována. Postaveny zde dřevěné kabiny a vysázeny okrasné topoly. Pozemek zůstal i dále majetkem řím. katolické fary, kamž placen každoročně nájem. Slavostní otevření se konalo 29. června 1946.

1948

V měsíci březnu došlo ku sloučení tělovýchovy v ČSR. V Olešnici byly tyto tělovýchovné spolky: Sokol, starosta Jos. Matonoha, továrník, č.p. 305 ; Orel, starosta Jakub Havlíček, listonoš, č.p. 384 ; Sportovní klub, před. Ferd. Mikoláš, drogista, č.p. 22 ; Spolek čsl. turistů, před. Jos. Matonoha, továrník, č.p. 305. Zástupci těchto spolků sešli se dne 15.3. k poradě do Sokolovny a zde všechny spolky sloučeny do jednoho spolku zv. Sokol.

1953

V Olešnici existovala již od 10. března 1952 kromě těl. jed. Sokol též závodní Jednota Sokol při nár. podniku Centroflor. Tato měla asi 40 členů. Pěstovala hlavně kopanou na bývalém orelském hřišti Pod Horkou. Starostou Jednoty byl Josef Krejčí, Kněževes, jednatelem Marie Marečková, náčelníkem Frant. Polok, náčelnicí Ludmila Vrbková z Olešnice. Dle usnesení strany a vlády ze dne 2.-10. prosince 1952 o rozvoji tělesné výchovy a sportu má se veškerá tělovýchova prováděti v dobrovolných sportovních organisacích, které budou zásadně dle pracoviště. V obcích bez průmyslu zůstane zachován název Sokol. Při závodech těžkého průmyslu zakládány DSO Dynamo. Při závodech lehkého průmyslu DSO Jiskra. Všude tam, kde jest několik menších závodů, má býti založena jedna DSO při největším podniku. Proto svolána v Olešnici přípravná schůze obou sokolských jednot za účasti zástupců obce a strany, kde usneseno založiti v Olešnici DSO Jiskra při nár. podniku Centroflor. Slavnostní ustavující schůze se konala 26. ledna 1953 v Sokolovně.

1980

Oddíl kopané byl v Olešnici obnoven r. 1952 a později přičleněn k Těl. jednotě Sokol. Počet členů jest 47, totiž 4 členové výboru, 24 členů mužstva a 19 dorostenců. Kopaná se provozuje na hřišti Poh Horkou.

1998

Dlouhodobě jsou aktivní naši fotbalisté, kteří díky OÚ dostali velký dárek – travnatý povrch na své hřiště. Tato přestavba si vyžádala rozšíření hřiště, zemní úpravy, oddrenážování celé plochy a mimo tyto dodavatelské práce především mnoho brigádnických hodin samotných fotbalistů po celé léto.

2000

Za hlavní sportovní akci roku můžeme rozhodně vyhlásit boj našich fotbalistů o postup do 1.B třídy mezi okresního přeboru. Naše mužstvo rozhodně ani v minulích letech nepatřilo mezi slabé tými. To, že se jim město postaralo o krásné hřiště, však na ně působilo velmi silně. Sami o hřiště pečovali a jeho výstavbě a údržbě věnovali bezpočet brigádnických hodin. Hráči také zintenzivnili trénink a výsledky se brzy dostavily. Celou jarní polovinu sezóny se hráči drželi na předních místech okresního přeboru. Poslední utkání soutěže sehráli doma v Olešnici s druhým kandidátem na postup do vyšší třídy – Skalicí nad Svitavou. Diváků přišlo povzbuzovat nebývalé množství, asi 800, hráči byli dobře připraveni i prasátko se na ohni opékalo a pivo v bečce se chladilo. Přes velkou snahu našich hráčů skončilo utkání 1:1 a postupujícím mužstvem byla Skalice. Hráči i diváci byli sklamáni, ale každá rána přebolí a na podzim se začíná soutěž znovu. V tomto roce bylo zvoleno nové vedení oddílu: předsedou se stal Ing.Zdeněk Dufek, sekretářem a pokladníkem František Doskočil, členy výkonného výboru pak Ing.Miroslav Peša, Miloš Moravec nejst., Petr Mistr, Jaromír Rašovský a Petr Sedlák

2001

Konečně se to povedlo. To co se nevyšlo v roce minulém se v letošním ročníku stalo skutečností. Mužstvo vedené panem Antonínem Juřicou z Blanska a jeho asistentem Ing.Miroslavem Pešou si již dvě kola před koncem soutěže zajistilo postup a poprvé v historii olešnické kopané vybojovalo možnost hrát krajskou fotbalovou soutěž. V průběhu ročníku se v mužstvu vystřídalo 22 hráčů kádru, z nichž někteří byli v mužstvu na hostování (brankáři Brabec na podzim, Malits v jarní části, Střelec a Dvořáček po celou sezonu) ostatní jsou pak kmenovými hráči FC Olešnice. Mužstvo prohrálo z dvaceti šesti mistrovských utkání pouze jedenkrát (0:5 na podzim v Kořenci) a remízou skončilo dalších pět jejich zápasů. Soutěž vedlo již v druhé polovině podzimu a první místo v tabulce již neopustilo. Nejlepšími střelci týmu byli: Janča 17 branek, Boček 13, Dvořáček 10, Krejčík 7, Krepl, Bula, Plíhal po 5 atd.

2002

V první sezóně po postupu do 1.B krajské soutěže se mužstvo uvedlo velice dobrými výkony. Kádr zůstal v podstatě stejný jako minulý rok, pouze se po zranění vrátil do týmu brankář Vozděk a do pole se podařilo získat hráče Wutku z Ráječka (hostoval pouze na podzim) a Tlačbabu z Mohelna, které před začátkem jarní části doplnili Vybral z Velkých Opatovic a Jan Dufek z Bystřice nad Pernštejnem. Mužstvu se vynikajícím způsobem vydařila podzimní část soutěže, kdy se ke kvalitním výkonům přidalo i potřebné fotbalové štěstí. Po podzimní části figuroval tým na druhém místě tabulky s dvoubodovou ztrátou na tým Tišnova. Bohužel jarní část sezóny a zejména její počáteční část se týmu nevyvedla. To, co se dařilo na podzim, již nevycházelo, štěstí nepřálo a spíše se na kopačky lepila smůla, což naznačuje několik vlastních branek v prvních zápasech jara. Optimistický pohled na tabulku z podzimu pomalu vyprchal a nebýt výborného podzimu, mohl mít tým problémy se záchranou, která při reorganizaci soutěže, hrozila větší části mužstev. Mužstvu chyběl po celou sezónu typický střelec branek, který by dokázal dát z minima šancí maximum gólů. Takto měl tým velice dobrou obranu s kvalitním brankářem, avšak bez viditelného zakončovatele. Vždyť nejlepší kanonýr soutěže dal více než dvacet branek, kdežto Olešnický střelec sezóny Dušan Janča pouze osm. Ostatní olešnická družstva účinkovala v okresních soutěžích. Týmy přípravky, mladších a starších žáků či dorostu si vedla se střídavými úspěchy. Největší spokojenost byla s mužstvem dorostu. Tomu chyběl pouze krůček k postupu do krajské soutěže. Po skončení sezony bylo započato s obnovou a údržbou travnatého povrchu hřiště. Firma pana Rouzka z Brna provedla dosetí a propískování hřiště. Jehoh snahu však v srpnu zmařila povodeň, která se prohnala Olešnicí. Povodeň poškodila velké množství majetku, fotbalové hřiště nevyjímaje. Další zápasy jsme byli nuceni odehrát v Rovečném, kde nám místní funkcionáři vyšli ochotně vstříct. Hřiště Pod horkou prošlo další rekonstrukcí, která snad bude na dlouhé roky poslední takového rozsahu.

2003

Hřiště bylo radikálně přestavěno, celá plocha je vyvýšena nad původní úroveň, takřka o metr, okolo regulačky jsou instalována protipovodňová opatření, hrací plochu lemují opěrné zdi. Takto vypadá hřiště více než 1/2 roku po povodních. Tým mužů hrál svoje mistrovská utkání v Rovečném, mládežnická mužstva v Rozseči. Výsledky nebyly nic moc, ale vše je připisováno „nedomácímu“ prostředí. Z týmu mužů odcházejí hráči z Ivančic, Karel Spružina, bratři Dufkovi z Bystřice. Přicházejí hráči Tůma a Suchý z Boskovic, brankář Kakáč z Vavřince.

2004

Pod horkou se opět hraje. Jarní část sezony 2003/2004 se již odehrála v Olešnici. První jarní zápas odehráli muži proti Kohoutovicím. Hřiště bylo oficiálně otevřeno výkopem senátora pana Karla Jarůška v chladném květnu. Do mužstva mužů se vrátil brankář Vozděk, doplnil jej Kolář z Boskovic. Jarní polovina sezony již nevylepšila podzimní neúspěchy, mužstvo končí ve spodní polovině tabulky. Po skončení soutěže končí u mužstva trenér pan Juřica. V Olešnici vydržel čtyři a půl roku. Družstvo dorostu skončilo na druhém místě tabulky a po odřeknutí prvních Jedovnic, poprvé v historii postupuje do krajské soutěže. Podzim již proběhl s výraznými změnami. Mužstvo mužů trénuje Radek Toman z Brna, na hostování přišel Staněk z Moravského Krumlova. Dorost má novou dvojici trenérů Radomír Dědek a Zdeněk Dufek, tým doplnili hráči Hořínek a Křivánek z Lysic, Mihok, Polák a Daniel z VÚM Olešnice. Mužům podzim příliš nevyšel. Pouhých patnáct bodů bylo velmi málo a odstup od sestupových pozic byl minimální. Dorostenci na tom byli o poznání lépe. První branku v krajské soutěži vstřelil již v úvodním zápase Roman Doskočil a začal tak úspěšný podzim dorostu. Žáci hráli okresní přebor v horní polovině tabulky. V prosinci se konala řádná Valná hromada klubu, která při velmi nízké účasti členů potvrdila stávající vedení.

2005

Jaro tohoto roku nepřineslo pro olešnický fotbal nic, na co by se dlouho vzpomínalo. Mužstvo mužů po čtyřletém působení v krajské 1.B třídě sestoupilo do okresního přeboru, mládežnická mužstva zakončila své soutěže v klidném středu tabulky. K velkým změnám došlo pouze na trenérském postu mužů, když do Olešnice přišel vypomoci bývalý hráč Zbrojovky Brno, Mostu, Jihlavy a Boskovic Jiří Vorlický. Jak o asistent trenéra začal působit Milan Peša, který ukončil svoji dlouholetou fotbalovou kariéru.
Druhá polovina roku ukázala, že návrat týmu dospělých zpět do krajské soutěže nebude jednoduchý. Tím, že z vyšší soutěže takřka pravidelně každý rok sestupovaly blanenské týmy, vytvořil se velice silný okresní přebor. Týmy Kořence, Rudice, Lipovce, Skalice či Opatovic mají společně s olešnickým „A“ mužstvem dostatečnou kvalitu. To se ukázalo i na podzim !! Každý mohl porazit každého a tak po polovině soutěže jsou bodové rozdíly na čele tabulky minimální. Vše rozhodne až jarní část.
Dorostenci s pozměněným kádrem postupně získali body nutné pro letošní záchranu a hráli uprostřed výsledkové tabulky.
Žákovský tým procházel největší obměnou kádru. Silný ročník 1990 skončil v této kategorii a najít mladší hráče je čím dál větší problém. U mužstva žáků skončil jako trenér Petr Sedlák, jeho místo zaujaly Jaromír Rašovský, Radek Findejs a František Doskočil, kteří se ve vedení týmu doplňují.

2006

Nový kalendářní rok začal tradičním sportovním plesem v olešnickém Kulturním domě. Mužstva mužů a dorostu zahájila přípravu na jarní část sezony částečně v tělocvičně VÚM v Olešnici, částečně na umělé trávě v Boskovicích. Muži svoji turnajovou skupinu vyhráli a připsali a připsali si první úspěch sezony.
Mistrovské zápasy jara potvrdily dobré výkony z konce podzimní části. Dvě kola před koncem tak bylo rozhodnuto o postupu a před posledním zápasem se mohl slavit očekávaný postup do krajské soutěže. Dorost i žáci odehráli průměrnou jarní část. Během jarní části soutěže došlo ke sloučení s oddílem SK Rozseč. Někteří hráči Rozseče přešli do týmu Olešnice. Po několika letech tak bylo v Olešnici založeno a do soutěží OFS Blansko přihlášeno „B“ mužstvo. Společně s „A“ týmem mužstvo připravovala na trenincích dvojice trenérů Vorlický-Milan Peša.
Dorostenecké mužstvo získalo do svých řad několik kvalitních hráčů, a tak se očekávala kvalitní hra i výsledky. Opak byl však pravdou a podzim trpkým zklamáním. Muži „A“ na tom byli přesně naopak a dlouho svoji soutěž vedli. Rezerva prvního týmu pak bojovala se střídavými výsledky.
Žákovský tým vedený dvojicí trenérů Milan Kuda, Radek Findejs byl příjemným překvapením podzimu. Až závěr se silnými soupeři však ukázal skutečné možnosti mužstva.

2007

Oddíl fungoval podle osvědčeného scénáře – zimní příprava, ples, soustředění, zahájení jarní části. Mužský „A“ tým zklamal. Pouhých 16 bodů po výborném podzimu. V brance nastupoval M.Nahodil. Po sezoně v Olešnici skončil Jirka Vorlický, do Kunštátu se vrátil J.Vlasák. Podzim mužstvu opět vyšel. 2.místo za Šaraticemi a vcelku dobrá hra. Mužstvo vedl poprvé jako hlavní trenér Milan Peša. „B“ tým odehrál kalendářní rok převážně ve spodní části tabulky. Záchrana v sezoně 2006/2007 byla na poslední chvíli a nebýt hráčů z „áčka“ kdo ví, jak by to dopadlo. Jaro dorostu bylo mizerné, jenom 12 bodů při kvalitě hráčů bylo velice málo. Po sezoně čekala mužstvo velká generační výměna. Družstvo žáků pod vedením končícího trenéra Kudy dokončilo sezonu v poklidném středu tabulky. Bohužel pro další sezonu musel být tým rozpuštěn pro nedostatek hráčů.

2008

V Olešnici bylo založeno mužstvo přípravky !! Takřka dvacet desetiletých kluků přišlo společně s rodiči, dědečky či babičkami na první nábor uskutečněný v červnu. Vedení pořípravky se ujal Petr Kříž, který s týmem jezdil po turnajích, přátelských zápasech. Na malých hráčích je vidět zájem a snaha. K dispozici by to však chtělo ještě jednoho ochotného trenéra. Oproti předchozímu podzimu se jaro „A“ týmu nevydařilo (tradičně ??). V přípravě sice mužsvto zvítězilo na turnaji na UT v Boskovicích, jarní část však byla utrpením. Na domácím hřišti to ještě šlo, ze hřišť soupeřů se však body nedovezly takřka žádné. Konečné 6.místo bylo po podzimu zklamáním. Olešnice má konečně trenéra s vyšší kvalifikací. Milan Peša se stal trenérem s licencí B. Ve stínu špatného jara pokračoval tým ve výkonech i na podzim. Naopak na podzim překvapilo „B“ mužstvo. V sestavě se spoustou mladíků zvládli výborně podzimní část a prakticky se oprostili od záchranářských prací. Opačné starosti však měl dorost. Předchozí sezona byla ještě dokončena se ctí. V nové však začal dobře 5.místem po polovině podzimu, potom však přišel totální kolaps a jenom samé prohry. Po roční přestávce se do Olešnice opět vrátil žákovský tým. Družstvo vedené opětovně P.Sedlákem a nově i Davidem Prudkým získalo za podzim jenom jediný bod. Roční pauza byla u hráčů znatelně poznat.

2009

Plesová sezona v Olešnici se vydařila a Sportovní ples byl jedním z nejnavštívenějších. Opět jsme absolvovali krátkodobé soustředění tentokrát opět na Baldovci i s dorostenci. Přípravka pokračovala v přípravě na soutěžní sezonu 2009/2010. Dosáhla několika úspěchů na turnajích v Rájci, Svitávce či v domácím prostředí v Olešnici. Zde se v červnu konal „Malý turnaj přípravek“ za účasti šesti pozvaných týmů. Od nové sezony se tým zúčastnil soutěže OFS Blansko a ve vyrovnané skupině C obsadil čtvrté místo. Mužstvo žáků naopak nepřekročilo na jaře svůj stín a v sezoně se mu zvítězit nepodařilo. V letní přestávce byla provedena posezonní regenerace hrací plochy s hloubkovým prokypřením. U žákovské kategorie přibyly na podzim problémy s nedostatkem hráčů a tak museli vcelku pravidelně vypomáhat i hráči přípravky. Ti však mnohdy patřili k nejlepším. Dorostenci dopadli podobně a po pěti letech sestoupili z krajských soutěží. Společně se sestupem skončil u týmu i trenér Z.Dufek. V nové sezoně pak tým převzali Leoš Bednář s Pepou Sedlákem. Ti mužstvu vtiskli změněný způsob hry i jiné posty pro hráče. Změna zřejmě prospěla všem. Dorostenecký tým na podzim ani jednou neprohrál a atakuje vedoucí postavení Lysic. Do mužstva dorostu byli zařazeni hráči z žákovské kategorie a také J.Heger, jenž přišel na hostování z Rovečného. Mužstva mužů si vedla v uplynulé sezoně průměrně a zakončila sezonu 08/09 ve středu tabulky. Do Olešnice se z hostování vrátil uprstřed podzimní části z Blanska O.Kuda. Podzimní část nového ročníku pak zastihla v daleko lepší formě „A“ mužstvo, které až na vyjimky předvedlo kvalitní výkony a patřilo mu 3.místo za Dražovicemi a Líšní „B“. Opakem jsou však výkony „B“ týmu, který svýmy výkony zklamal a před zimní přestávkou má plno práce s přípravou na zápasy o záchranu v soutěži.